TV Guide

Here is all the information you need to make sure that catch all the live footy on the box so that you don’t miss a minute of action over May. The month will be marked by the end of the Premier League with some crucial games including Man United vs. Leicester (the 1st), Leicester vs. Everton (the 7th) and Manchester City vs. Arsenal (the 8th). European tournaments will also end, with the second leg of semi-finals in Champions League, the 3rd and 4th, as well as in Europa League, the 5th. The Europa League final will be played on the 18th between Liverpool and Sevilla, and the Champions League final on the 28th between Real Madrid and Atletico. The month will be also marked by the FA Cup final pitting Crystal Place against Manchester United on the 21st. Then, all Play-Offs from League Two to Championship will be played throughout the month, as well as Euro 2016 warm ups.

This TV guide contains all the games live on all British TV channels, including Sky Sports, BT Sport, BBC, ITV, ESPN, British Eurosport, MUTV, LFCTV and Chelsea TV, as well as Irish channels Setanta Ireland and RTE. So whether you live in England, Scotland, Wales, Northern Ireland or The Republic of Ireland, you have no excuses to miss any upcoming live football. So make sure you make a note of all the games that you think will be unmissable viewing, and settle down in front of the TV or get yourself to the local pub. Whether you follow British, European, American, Australian or even Japanese football, there are plenty of games to look forward to in May.

Sunday 1st May

00:30 – New England Revolution vs. Orlando City, MLS, Sky Sports 2
11:00 – Athletic Bilbao vs. Gelta Vigo, La Liga, Sky Sports 4
11:30 – Juventus vs. Carpi, Serie A, BT Sport ESPN
12:00 – Swansea City vs. Liverpool, Premier League, BT Sport 1
12:30 – St Mirren vs. Rangers, Scottish Championship, BT Sport Europe
14:00 – AC Milan vs. Frosinone, Serie A, BT Sport ESPN
14:05 – Man Utd vs. Leicester City, Premier League, Sky Sports 1
15:00 – Espanyol vs Sevilla, La Liga, Sky Sports 3
16:00 – TBC, Ligue 1, BT Sport Europe
16:30 – Southampton vs. Man City, Premier League, Sky Sports 1
17:15 – Deportivo La Coruna vs. Getafe, La Liga, Sky Sports 3
19:30 – Valencia vs. Villarreal, La Liga, Sky Sports 3
19:45 – Lazio vs. Inter Milan, Serie A, BT Sport Europe
20:30 – Portland Timbers vs. Toronto FC, MLS, Sky Sports 1

Monday 2nd May

01:00 – Kansas City vs. LA Galaxy, MLS, Sky Sports 1
12:15 – Walsall vs. Fleetwood Town, League One, Sky Sports 1
14:30 – Brighton & Hove Albion vs. Derby County, Championship, Sky Sports 1
15:00 – Notts County Ladies vs. Liverpool Ladies, FA Women’s Super League, BT Sport 1
16:15 – Airbus UK Broughton vs. The New Saints, Welsh Cup Final, S4C
16:45 – Burnley vs. QPR, Championship, Sky Sports 1
18:00 – Genoa vs. Roma, Serie A, BT Sport Europe
19:15 – Werder Bremen vs. VFB Stuttgart, Bundesliga, BT Sport ESNP
19:30 – Malaga vs. Levante, La Liga, Sky Sports 5
19:45 – Dundee vs. Dundee Utd, Scottish Championship, BT Sport TBC
20:00 – Chelsea vs. Tottenham, Premier League, Sky Sports 1
20:00 – Napoli vs. Atalanta, Serie A, BT Sport Europe

Tuesday 3rd May

19:45 – Bayern Munich vs. Atletico Madrid, Champions League Semi-Final 2nd Leg, BT Sport Europe

Wednesday 4th May

19:45 – Real Madrid vs. Man City, Champions League Semi-Final 2nd Leg, BT Sport Europe

Thursday 5th May

17:00 – Azerbaijan U17 vs. Portugal U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport
20:05 – Liverpool vs. Villarreal, Europa League Semi-Final, 2nd Leg, BT Sport Europe
20:05 – Sevilla vs. Shakhtar Donetsk, Europa League Semi-Final, 2nd Leg, BT Sport 2

Friday 6th May

12:30 – Netherlands U17 vs. Spain U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport
19:05 – Chelsea U21 vs. Man Utd U21, U21 Premier League, Chelsea TV and MUTV
19:45 – Inverness CT vs. Dundee Utd, Scottish Premiership, BT Sport 1

Saturday 7th May

00:00 – Orlando City vs. NY Red Bulls, MLS, Sky Sports 1
12:30 – TBC, Championship, Sky Sports TBC
12:30 – TBC, Championship, Sky Sports TBC
12:45 – Norwich City vs. Man Utd, Premier League, BT Sport 1
13:00 – Man Utd U18 vs. Newcastle Utd U18, U18 Premier League, MUTV
17:00 – Inter Milan vs. Empoli, Serie A, BT Sport Extra 2
17:30 – Leicester City vs. Everton, Premier League, Sky Sports 1
19:45 – Bologna vs. AC Milan, Serie A, BT Europe and Extra 4
21:05 – Real Betis vs. Levante, La Liga, Sky Sports Red Button
20:00 – TBC, Ligue 1, BT Sport Extra 3
20:00 – TBC, Ligue 1, BT Sport Extra 2
22:00 – Vancouver Whitecaps vs. Portland Timbers, MLS, Sky Sports 3

Sunday 8th May

00:30 – Toronto FC vs. FC Dallas, MLS, Sky Sports 3
11:30 – Roma vs. Chievo, Serie A, BT Sport Europe
12:30 – TBC, League One, Sky Sports TBC
12:30 – Celtic vs. Aberdeen, Scottish Premiership, Sky Sports 3
12:30 – Portugal U17 vs. Scotland U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport
13:30 – Tottenham vs. Southampton, Premier League, Sky Sports 1
14:00 – Sampdoria vs. Genoa, Serie A, BT Sport Europe
14:30 – TBC, Bundesliga 2, BT Sport Extra 2
15:00 – FC Sion vs. Young Boys, Swiss Super League, BT Sport ESPN
16:00 – Man City vs. Arsenal, Premier League, Sky Sports 1
19:45 – Torino vs. Napoli, Serie A, BT Sport Extra 2
19:45 – Verona vs. Juventus, Serie A, BT Sport Europe
20:30 – LA Galaxy vs. New England Revolution, MLS, Sky Sports 2

Monday 9th May

00:30 – DC Utd vs. NY City FC, MLS, Sky Sports 2
13:00 – Italy U17 vs. Netherlands U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport 2

Tuesday 10th May

19:45 – West Ham vs. Man Utd, Premier League, Sky Sports 1

Wednesday 11th May

13:00 – Portugal U17 vs. Belgium U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport 2
16:15 – Germany U17 vs. Austria U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport 2
18:45 – Luzern vs. Grasshoppers Zurich, Swiss Super League, BT Sport 2
19:30 – St Johnstone vs. Celtic, Scottish Premiership, Sky Sports 3
19:30 – Bordeaux vs. PSG, Ligue 1, BT Sport Europe
20:00 – Liverpool vs. Chelsea, Premier League, Sky Sports 1

Thursday 12th May

00:00 – Philadelphia Union vs. LA Galaxy, MLS, Sky Sports 2
11:00 – Spain U17 vs. Italy U17, UEFA Under-17 Championship Group Stage, British Eurosport 2
19:45 – TBC, League Two Play-Off Semi-Final 1st Leg, Sky Sports TBC
19:40 – Aberdeen vs. Hearts, Scottish Premiership, BT Sport 1

Friday 13th May

19:45 – TBC, Championship Play-Off Semi-Final 1st Leg, Sky Sports TBC

Saturday 14th May

00:00 – DC Utd vs. NY Red Bulls, MLS, Sky Sports 1
12:30 – TBC, Championship Play-Off Semi-Final 1st Leg, Sky Sports TBC
14:00 – Arsenal Ladies vs. Chelsea Ladies, FA Women’s Cup Final, BBC TBC
17:30 – TBC, League One Play-Off Semi-Final 1st Leg, Sky Sports TBC
19:00 – TBC, Ligue 1, BT Sport 2
19:30 – TBC, League Two Play-Off Semi-Final 1st Leg, Sky Sports TBC
22:00 – Montreal Impact vs. Philadelphia Union, MLS, Sky Sports 1

Sunday 15th May

TBC – TBC, National League Promotion Final, BT Sport 1
00:30 – Toronto FC vs. Vancouver Whitecaps, MLS, Sky Sports 1
12:15 – TBC, League One Play-Off Semi-Final 1st Leg, Sky Sports TBC
12:30 – Celtic vs. Motherwell, Scottish Premiership, Sky Sports 2
18:00 – TBC, League Two Play-Off Semi-Final 2nd Leg, Sky Sports TBC
19:45 – TBC, Serie A, BT Sport Europe
19:45 – TBC, Serie A, BT Sport 2
20:30 – Sporting Kansas City vs. Orlando City, MLS, Sky Sports 5

Monday 16th May

00:30 – Portland Timbers vs. NY City FC, MLS, Sky Sports 1
19:45 – TBC, Championship Play-Off Semi-Final 2nd Leg, Sky Sports TBC

Tuesday 17th May

19:45 – TBC, Championship Play-Off Semi-Final 2nd Leg, Sky Sports TBC

Wednesday 18th May

16:00 – Czech Republic U20 vs. TBC, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – Mexico U20 vs. France U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
19:45 – TBC, Europa League Final, BT Sport
19:45 – TBC, League Two Play-Off Semi-Final 2nd Leg, Sky Sports TBC

Thursday 19th May

00:00 – Toronto FC vs. NY City FC, MLS, Sky Sports 1
16:00 – Guinea U20 vs. Paraguay U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – England U20 vs. Portugal U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
19:45 – TBC, League Two Play-Off Semi-Final 2nd Leg, Sky Sports TBC
19:45 – Birmingham City Ladies vs. Reading FC Women, FA Women’s Super League, BT Sport 2

Friday 20th May

16:00 – Mexico U20 vs. Czech Republic, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – Nigeria U20 vs. France U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
19:45 – TBC, League One Play-Off Semi-Final 2nd Leg, Sky Sports TBC

Saturday 21st May

TBC – Crystal Palace vs. Man Utd, FA Cup Final, BBC One and BT Sport 2
15:00 – Rangers vs. Hibernian, Scottish FA Cup Final, BBC One Scotland and Sky Sports 1
17:00 – TBC, UEFA Under-17 Championship Final, British Eurosport 2
18:00 – Portugal U20 vs. Guinea U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
20:00 – NY City FC vs. NY Red Bulls, MLS, Sky Sports 2
22:00 – Chicago Fire vs. Houston Dynamo, MLS, Sky Sports 2

Sunday 22nd May

00:30 – Orlando City vs. Montreal Impact, MLS, Sky Sports 2
12:15 – Hereford vs. Morpeth Town, FA Vase Final BT Sport TBC
16:15 – Halifax Town vs. Grimsby Town, FA Trophy Final, BT Sport TBC
17:30 – England vs. Turkey, International Friendly, ITV
21:30 – Portland vs. Vancouver Whitecaps, MLS, Sky Sports 1

Monday 23rd May

00:00 – LA Galaxy vs. San Jose Earthquakes, MLS, Sky Sports 1
16:00 – Japan U20 vs. Portugal U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – England U20 vs. Guinea U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1


Tuesday 24th May

16:00 – Nigeria U20 vs. Mexico U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – France U20 vs. TBC, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 2

Wednesday 25th May

16:00 – Guinea U20 vs. Japan U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – Paraguay U20 vs. England U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 2
19:45 – Chelsea Ladies vs. Sunderland AFC Ladies, FA Women’s Super League, BT Sport 1

Thursday 26th May

16:00 – TBC vs. Nigeria U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1
18:30 – France U20 vs. Czech Republic U20, Toulon Tournament Group Stage, BT Sport 1

Friday 27th May

17:30 – Republic of Ireland vs. Netherlands, International Friendly, Premier Sports
17:30 – England vs. Australia, International Friendly, ITV
17:30 – Northern Ireland vs. Belarus, BBC TWO NI

Saturday 28th May

17:00 – TBC, Championship Play-Off Final, Sky Sports TBC
19:45 – TBC, Champions League Final, BT Sport TBC
23:00 – Vancouver Whitecaps vs. Houston Dynamo, MLS, Sky Sports 3

Sunday 29th May

15:00 – TBC, League One Play-Off Final, Sky Sports TBC
19:45 – Italy vs. Scotland, International Friendly, Premier Sports
21:00 – NY City FC, vs. Orlando City, MLS, Sky Sports 1

Monday 30th May

00:00 – Montreal Impact vs. LA Galaxy, MLS, Sky Sports TBC
15:00 – TBC, League Two Play-Off Final, Sky Sports TBC

Tuesday 31st May

17:30 – Republic of Ireland vs. Belarus, International Friendly, Premier Sports

© 2016 FootballFanCast.com | Images provided by Action Images / Reuters | Privacy Policy | Terms & Conditions | Contact Us